XI180C180V144BSF1 - (Replaced with XI180C180V144BSF2 - New Generation 2 Will be Shipped)
★★★★★ 4.4 36 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by inaccess.com.br
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 16
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
This is a 180 Watt LED Driver manufactured by Signify Advance. It is programmable via the Simple Set programmer with an output current range of 100-1800mA and the factory default is set to 1500mA. The input voltage is 120-277 volts and has 0%-10% dimming range. The weather rating is UL damp & dry, Type HL. Advance Xitanium 180W 1500mA Programmable LED Power Supply Total Output Power: 180 Watts Input Voltage: 120-277 VAC Output Voltage Range: 50-144V Output Current: Programmable 100mA to 1800mA (Factory Default 1500mA) via SimpleSet UL Damp and Dry and HL 0-10V Analog 10% ~ 100% Dimming Range Operating Temp Range: -40 to +55 °C Class 1 and 2 Wiring
  • Total Output Power: 180 Watts
  • Input Voltage: 120-277 VAC
  • Output Voltage Range: 50-144V
  • 0-10V Analog 10% ~ 100% Dimming Range
UPC 781087142431
Model XI180C180V144BSF1
Brand Name Advance
Manufacturer Signify Advance
Power Source Corded Electric
Mounting Type Surface Mount
Current Rating 1.8 Amps
Item Type Name LED Driver
Specification Met UL
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.4 out of 5
★★★★★
36 ratings | 15 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
81% (29)
4 stars
5% (2)
3 stars
2% (1)
2 stars
1% (0)
1 star
11% (4)