Pro-Trade PT-TR1-300SS Pro Trade TR1 Transformer 300W Stainless Steel
★★★★★ 5.0 77 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by inaccess.com.br
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 16
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
PTTR1300SS | Pro-Trade TR1 Transformer 300 Watt Stainless SteelPro-Trade TR1 transformers are built for convenience and reliability. Backed by a lifetime warranty, Pro-Trade TR1 transformers have a stainless steel case and a removable, lockable door. Available in 150W and 300W options, TR1 transformers feature two common taps, which are ideal for jobs with multiple runs. TR1 transformers have 12V, 13V, 14V, and 15V secondary taps making it easier to ensure proper voltage gets delivered to every fixture. Series TR1 Item Transformer Primary Voltage 120V Secondary Voltage 12V - 15V Housing Material Stainless Steel Regulated No Brand Name Pro-Trade
  • Original OEM Pro-Trade Parts
  • Stainless Steel Case and Removable Lockable Door
  • Overload Protection with Auto Thermal Shut-Off
UPC 795850799487
Model PT-TR1-300SS
Brand Name SPW
Item Weight 24 Pounds
Part Number PT-TR1-300SS
Manufacturer Pro-Trade
Power Source Corded Electric
Mounting Type Rack Mount
Specification Met ETL, FCC, UL
Included Components Transformer
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
5 out of 5
★★★★★
77 ratings | 32 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
90% (69)
4 stars
0% (0)
3 stars
0% (0)
2 stars
0% (0)
1 star
10% (8)