Laguna Tools MPLANPX16-0130 PX|16 Sheartec: II Woodworking Planer 5Hp 220V 1Ph
★★★★☆ 4.0 77 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by inaccess.com.br
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 17
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
  • Motor: 220V, 5 HP, 1 ph, 60 HZ, 23 amp, CSA: Yes, Bed Size: 16" x 21-1/2", Pullout Extension: 4"
  • Max. Depth of Cut: 1/4", Max. Stock Thickness: 8", Min. Stock Thickness: 1/4", Min. Stock Length: 8", Max. Stock Width: 16"
  • Feed Speed: 16 and 28 FPM, Dust Port Diameter: 4", Number of Knives: 108 four-sided carbide knife inserts, Cutter head RPM: 5,000, Cutter head Diameter: 3"
  • Overall Dimensions: 33" x 36", Shipping Dimensions: 38" x 30" x 46", Net Weight: 493 lbs., Shipping Weight: 597 lbs.
UPC 195444075490
Color Black
Amperage 23 Amps
Brand Name Laguna
Style Name Modern
Unit Count 1.0 Count
Item Weight 597 Pounds
Manufacturer Laguna Tools
Model Number MPLANPX16-0130
Power Source 220v
Base Material Cast Iron
Cutting Depth 0.25 Inches
Cutting width 16 Inches
Input Voltage 220 Volts
Material Type Cast Iron
Item Type Name Planer
Included Components Blade
Manufacturer Part Number MPLANPX16-0130
Maximum Rotational Speed 5000 RPM
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4 out of 5
★★★★☆
77 ratings | 32 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
75% (58)
4 stars
8% (6)
3 stars
4% (3)
2 stars
2% (2)
1 star
11% (8)