★★★★★ 4.1 110 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by inaccess.com.br
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 16
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
Add modern charm, natural breeze, and vibrant illumination to any indoor or outdoor living space with our Arcas ceiling mounted fan! Our ceiling fan light kit features 3 ABS blades built to withstand the elements and a powerful 6-speed DC motor which produces airflow of 7,139 CFM. Our ceiling fan features a remote control which allows you to easily adjust the fan speed, dimming, color, and CCT setting without having to leave your seat, making it perfect for living rooms, kitchens, bedrooms, patios and dining rooms. Our ceiling fan is powered with integrated LED which produces 850 lumens with 5 CCT (2700K, 3000K, 3500K, 4000K, and 5000K) and 7 RGB settings (red, orange, yellow, green, blue, indigo, and purple), providing vibrant illumination for indoor and covered outdoor areas while remaining cost effective. This ceiling fan includes all necessary wiring and mounting hardware, along with easy-to-read instructions, and measures 60 inch Diameter x 14.3 inch H. Fan should be hard wired to an in-ceiling power source of 120 volts. Our ceiling mounted fan is recommended for a room of up to 400 square feet (approximately 20 ft x 20 ft), and wet rated for outdoor installation. Accommodates sloped ceilings of up to 13 degrees. Our ceiling fan light fixtures feature a 10 year limited warranty for the motor, 30,000 hours for the LED, and 1 year for all other fan components.
  • FULL-SEPECTRUM LIGHTING: The LED of our ceiling fan light fixtures supports 7 RGB settings (red, orange, yellow, green, blue, indigo, and purple), and you can choose from 5 CCT settings (2700K, 3000K, 3500K, 4000K, and 5000K); LED engine produces 850 lumens with 5 CCT and 7 RGB settings; fan should be hardwired to an in-ceiling power source of 120V
  • SPECS: Our ceiling fans measure 60 inch Diameter x 14.3 inch H, wet rated for outdoor installation, and recommended for a room of up to 400 square feet (approximately 20 ft x 20 ft); this ceiling fan light fixture features a 10 year limited warranty for the motor, 30,000 hours for the LED light kit, and 1 year for all other fan components
UPC 046335128590
Size 60
Color Matte White
Style Modern
Wattage 55 watts
Material Plastic
Room Type Bedroom, Dining Room, Living Room
Brand Name DESIGNERS FOUNTAIN
Light Type LED
Model Name Arcas
Unit Count 1.0 Count
Finish Type Matte
Part Number FR-ARC60RGB-MW
Model Number FR-ARC60RGB-MW
Power Source ac
Mounting Type Ceiling Mount
Control Method Remote
Number of Speeds 6
Special Features LED Light
Air Flow Capacity 7139 Cubic Feet Per Minute
Installation Type DIY (Do-It-Yourself)
Electric Fan Design Ceiling Fan
Included Components Ceiling Fan
Indoor Outdoor Usage Indoor, Outdoor
Standby Power Shutoff High Efficiency
Number of Power Levels 6
Smart Home Compatibility Smart Home Compatible
Item Dimensions D x W x H 60"D x 60"W x 14.3"H
Recommended Uses For Product Air Circulation, Cooling
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.1 out of 5
★★★★★
110 ratings | 45 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
77% (85)
4 stars
7% (8)
3 stars
4% (4)
2 stars
2% (2)
1 star
10% (11)